Tanítva fejlesszük a munkatársakat!

Tanítva fejlesszük a munkatársakat!

Egy vezető akkor lehet sikeres, ha feladatainak egy részét megosztja, azaz delegálja a munkát. Ha azonban a munkatársakat felkészületlenül éri a feladat, abban kódolva van a bukás. Épp ezért a jó vezetőnek úgy kell gondolkodnia, mint egy tréner vagy tanár. 

Persze azt is tudjuk, hogy a legtöbb vezető nem szívesen adja át feladatait másnak. Egész egyszerűen azért, mert nem bízik abban, hogy mások azok ugyanolyan minőségben lesznek ellátva, ahogyan ő tenné. Ez komoly probléma, mert így a vezető egyedül marad a feladatokkal, nem tud kellő hatékonysággal dolgozni, hiszen elaprózza az energiáját. Egy idő után aztán megtörténik a feladatok delegálása – ha a vezetőnek már nem marad rá ideje -, ám mindez kudarcra készteti az alkalmazottakat.

Gondoljunk csak bele! Egy edző sem engedi, hogy egy sportoló belemenjen egy nagy meccsbe anélkül, hogy előtte sokat gyakorolna. A vezetőknek ugyanezt a mentalitást kell átvenniük. Egy felkészületlen munkatárs kudarcával ráadásul azt is kockáztatjuk, hogy a csapat morálja megromlik, hiszen az alkalmazottak úgy érezhetik: nem képesek összetett munkát végezni, s túlságosan leterheli őket a feladat.

Mi lehet a megoldás? Mutatjuk is. Elsőként próbáld felmérni, hogy a csapatodból kik szeretnének valóban feljebb lépni a szervezetben, és azonosítsd a fő érdeklődési területeiket. Ha ez megvan, készíts fejlesztési tervet számukra, s írd le azokat a készségeket, amelyekre szükségük lesz céljaik eléréséhez. Fontos, hogy olyan feladatokat adj nekik, ami megköveteli ezeket a készségeket, valamint amiről úgy gondolod, érdekelhetik őket.

A fentiek tükrében egyértelmű, de azért leírjuk: strukturáld úgy a feladatokat, hogy a beosztott képes legyen teljesíteni a kihívást jelentő feladatot. Hagyd, hogy egy kicsit beárnyékoljon, miközben elmagyarázol néhány kulcsfontosságú pontot.  Ezután add neki a feladat egy részét, amit saját felügyelettel és felelősséggel végezhet. Csak akkor engedd el a kezét, amikor úgy érzed, készen áll a feladat teljes terhének cipelésére!

Ha ezt a fajta tanító jellegű vezetői hozzáállást a munkád rendszeres részévé teszed, akkor a feladatok delegálása egyszerűvé válik. Egyrészt megbízható munkatársakból álló csapatot hozol létre, akik be tudnak lépni, és segíteni, másrészt arra is jó ez a módszer, hogy az utódaidat is kineveled. Ne feledd: ha valakit nem lehet leváltani, nem is lehet előléptetni!